Terst

V meste Terst je jeden z najväčších prístavov v Jadranskom mori a dokonca počas Rakúsko-Uhorska bol hlavným prístavom habsburskej monarchie.

V meste Terst dnes žije cca 9000 obyvateľov. Vďaka slávnemu prístavu sa stalo významným hospodárskym a obchodným centrom. Nachádza sa na pobreží Terstského zálivu.

Nájdete tu mnoho historických pamiatok. Práve tie sú cieľom väčšiny turistov, ktorí zavítajú do tohto mesta. Nachádzajú sa tu mnohé paláce, kde v minulosti bývali šľachtici, ale aj historické budovy, kde v minulosti sídlili bohaté firmy a banky.

V meste je veľký počet chrámov rôznych cirkví. Najviac historických pamiatok nájdete pri pobreží, blízko starého prístavu Porto Vecchio alebo umelo vytvoreného Canalu Grande. Samostatnou jednotkou je hlavné námestie Piazza Unita d‘Italia, na ktorom sa nachádza veľkolepý palác radnice, Palazzo del Municipio.

Nájdete tu aj pamiatky, ktoré pochádzajú ešte z antiky. Ide o starý amfiteáter alebo o zrúcaniny hradu San Giusto, v ktorom sa dnes nachádza krásna stredoveká katedrála.

Neďaleko mesta sa na útese nachádza krásny romantický zámok. V minulosti patril členom habsburskej monarchie, do ktorej patril aj arcivojvoda Maxmilián, ktorý a neskôr stal mexickým cisárom. Práve on vybudoval hrad a obohatil krásny park, ktorý sa nachádza pri hrade, o mnoho exotických rastlín. Tento park je dnes vyhlásený za prírodnú rezerváciu. Zámok má bohatú históriu. Jednou zo zaujímavostí je, že sa počas života cisárovny Sissi stal jej obľúbenou destináciou.

lacné letenky terst