Weserburg

Weserburg je múzeum moderného umenia v nemeckom Bremenu.

V roku 1893 slúžila budova ako továreň na výrobu cigariet spoločnosť. V roku 1923 pôsobila ako továreň na kávu, a jej meno bolo zmenené na Weserburg. Bol takmer úplne zničený v druhej svetovej vojne, budova bola opravená a znovu otvorená v roku 1949. Keď bola továreň uzavretá v roku 1973, budova bola predaná mestu. Bolo použité pre rôzne kultúrne účely vrátane umeleckých ateliérov a umeleckých výstav, až kým nebolo rozhodnuté, že by sa malo stať zberateľským múzeom.

Otvorený v roku 1991, je umiestnený na polostrove Teerhof vedľa rieky Weser v starej továrni, ktorá bola počas druhej svetovej vojny takmer úplne zničená. Pôvodne známy ako „Neues Museum Weserburg Bremen“, bol prvým zberateľským múzeom v Európe, pretože nezachováva žiadnu stálu zbierku, ale usporadúva meniace sa výstava súkromných zbierok. Je to jedno z najväčších priestorov múzea moderného umenia v Nemecku.

Múzeum vystavilo diela najvýznamnejších súčasných umelcov v jeho pomerne nezvyčajných priestoroch. Výstavy z veľkých a malých európskych zberateľov poskytli prehľad o súčasnom umení. Záujem zberateľov sa spája s atmosférou múzea.