8 tipov, čo treba vidieť v Bordeaux

Bordeaux ponúka množstvo historických skvostov a architektonických pokladov. Viac ako 350 stavieb v Bordeaux bolo označených za historické pamiatky. Čo by ste pri návšteve Bordeaux rozhodne nemali vynechať? Prinášame vám pár tipov.

1. Katedrála sv. Ondreja

Rímskokatolícka katedrála, ktorá slúži ako sídlo arcibiskupa. Postavená bola v 11. storočí a od roku 1998 je súčasťou pútnickej cesty do Santiaga de Compostela. Katedrála má bohato zdobený interiér a často je prirovnávaná k Notre Dame v Paríži. Je dlhá 124 metrov a veže siahajú do výšky 81 metrov. Z jej vrcholku je parádny výhľad na celé mesto. Musíte však absolvovať až 229 schodov.

2. Pont de Pierre

Prejdite sa po moste Pont de Pierre, ktorý je zdobený nádhernými secesnými lampášmi. Most bol postavený v roku 1817 na žiadosť Napoleona I. a spája oba brehy rieky Garonne.

3. La Grosse Cloche

Veža s hodina je symbolom mesta Bordeaux a slúžila ako jedna zo vstupných brán. Tento stredoveký monument bol postavený v 13. - 15. storočí. Dominantou veže je takmer osem ton vážiaci zvon, ktorý tu bol umiestnený v roku 1775.

4. Place de la Bourse

Námestie na ľavom brehu rieky Garonne je dielom architekta Jacquesa Gabriela. Na námestí sa nachádzajú dve budovy pochádzajúce z 18. storočia, ktoré sú sídlom burzy a Múzea módy. Súčasťou námestia je i veľký bazén Miroir d’eau, ktorý je akoby zrkadlom pre odrážajúce sa siluety budov.

5. Quais de Bordeaux

Promenáda na ľavom brehu rieky Garonne vedie popri historických budovách zapísaných na zozname svetového dedičstva. Promenáda je ideálnym miestom na prechádzku alebo bicyklovanie.

5. Esplanade des Quinconces

Priestranné námestie v centre mesta, ktorému dominuje pamätník Monument aux Girondins uprostred prekrásnej fontány. Monument bol postavený na počesť republikánskeho hnutia Girondistov počas Veľkej francúzskej revolúcie. Esplanade des Quinconces je súčasťou legendárneho trojuholníka, ktorý tvorí Veľká opera, Námestie Tourny a už spomínané Esplanade des Quinconces.

6. Le Grand Théatre

Na námestí Place de la Comédie sa nachádza jedna z najkrajších budov Bordeaux. Veľká opera bola postavená v roku 1780 podľa návrhov Victora Louisa. Môžete tu navštíviť koncert Národného orchestra alebo zažiť predstavenie baletu.

7. Jardin Public

Zelená oáza pokoja uprostred rušného mesta. Záhrady sa zrodili v roku 1746 na mieste, kde nebolo možné pestovať vinič. Postupne sa rozrástli a dnes sú ako stvorené pre oddych a relax.

8. Vínna cesta

Povinnou zastávkou v Bordeaux je absolvovanie aspoň jednej vínnej cesty. Spolu tu nájdete až 52 rôznych trás s vinicami. Prevažnú časť produkcie tvorí červené víno odrody Merlot, Cabernet Savignon a Cabernet franc. Obľúbenou zastávkou je najmä mestečko Saint Émillion, ktorá sa tiež nachádza na zozname UNESCO.