Čo ochutnať na Malte

Pre Maltu je typická stredomorská kuchyňa, a to hlavne ryby a morské plody. Tak, ako bol tento ostrov v minulosti miestom, kde sa striedali rôzny národy, tak aj miestnu gastronómiu tvorí tisíce vôní a chutí z celého sveta.

Na pestrofarebnú maltskú kuchyňu mali vplyv Taliani, Francúzi, Gréci, Angličania, ale narazíte tu i na chute Turecka či Tunisu. Pôvodnú maltskú kychynu okrem rýb a čerstvej zeleniny reprezentujú aj dusené mäsá, pečený chlieb a kozie syry.

Národným jedlom na Malte je králik dusený na víne so zemiakmi a zeleninou (Stuffat tal-fenek). Králik sa tu pripravuje na všetky spôsoby a je naozaj veľmi chutný.

Malta je známa vynikajúcim syrom, ktorý sa nazýva gbejna (džbejna). Vyrába sa z ovčieho alebo kozieho mlieka a je veľmi mäkký. Môžete ho dostať s jemne trasľavou konzistenciou alebo ako sušený, tzv. moxxi (moši). Táto miestna špecialita sa zvykne podávať ako predjedlo spolu so zeleným korením, olivami a čerstvými alebo sušenými paradajkami a zapíja sa bielym vínom, do ktorého sa pridáva feferónka alebo cesnak.

Tradičnou maltskou prílohou k jedlám je chlieb nazývaný hobza. Pečie sa v kamenných peciach na drevenom uhlí a je lahodne nadýchaný a chrumkavý navrchu. Populárny je i chlieb ftira, ktorý ma okrúhlý tvar a v strede je diera. Podobá sa na pizzu a zvykne sa podávať so syrom gbejna, sardelami alebo paradajkami.

Obľúbeným jedlom je i timpana, čo sú zapečené cestoviny v lístkovom ceste. Toto jedlo pochádza zo Sicílie a je veľmi jednoduché na prípravu. Timpana sa dá kúpiť aj hotová a doma si ju stačí len prihriať.

K typickým špecialitám patrí aj rybacia polievka aljotta. Tento silný rybací vývar patrí spolu s minestrou k najobľúbenejším polievkam na ostrove. Maltská minestra sa líši od tej talianskej oranžovou farbou, ktorú získa od oranžovej tekvice, ktorá tvorí jednu z ingrediencií na prípravu.

Vyskúšajte ochutnať aj čiernu fazuľovú nátierku - bigella, taštičky z lístkového cesta - pastizzi, mäsité jedlo bragjoli alebo malé cukety v pikantnej omáčke - qara’bali.

Maltské dezerty sú veľmi sladké a sýte ako väčšina dezertov v stredomorských krajinách. Za zmienku stojí mandľový koláč figolli, sladké trubičky kannoli alebo sladký biely nugát s orieškami helva.

Pôvod názvu ostrova vraj pochádza z gréckeho slova melita, čo znamená med. Takto vraj Gréci nazývali Maltu, ktorá bola plná včiel a vynikajúceho medu. O bohatej histórii maltského medu svedčí aj mestečko Melieha, ktoré sa nachádza v severnej časti. Vyskúšajte tymianový alebo ďatelinový med, ktoré sú veľmi lahodné.