Cabo da Roca

Najzápadnejší cíp Európy sa nazýva Cabo da Roca a nachádza sa asi 25 km od Lisabonu v prírodnom parku Sierra de Sintra. Mys je tvorený strmým útesom, do ktorého šľahá vietor a vlny Atlantiku. Magické miesto, ktoré je príťažlivé a dramatické zároveň.

V Cabo da Roca sa ocitnete na útese 60 metrov vysoko nad oceánom. Nič iné tu nie je, iba nekonečný oceán, hučiace vlny narážajúce do skál a vietor rozhadzujúci vaše vlasy. A to presne stačí k tomu, aby ste sa tu cítili doslova úžasne a nechali sa na malú chvíľku unášať výnimočnou atmosférou tohto miesta.

Básnik Luis Camões hovoril, že je to miesto, kde končí zem a začína more. Neďaleko sa nachádza maják, ktorý pochádza z roku 1772, kedy bol tento bod dôležitý pre navigáciu na mori. Historické záznamy naznačujú, že v 17. storočí tu stála pevnosť Cabo da Roca, ktorá strážila vstup do lisabonského prístavu a tvorila obrannú líniu pozdĺž pobrežia.

Ešte v stredoveku sa ľudia domnievali, že najzápadnejší bod Európy je mys Cabo de Sao Vincente. Ten sa nachádza o niečo východnejšie.

Cestou do Lisabnou môžete navštíviť pobrežie južne od Cabo da Roca. Nachádza sa tu pláž Guincho, ktorá je slávna vďaka svojim ideálnym podmienkam pre surfovanie, windsurfing a kitesurfing. Ak to nie je nič pre vás, môžete si aspoň posedieť na pláži alebo navštíviť niektorú z miestnych reštaurácií.