Zaujímavé berlínske festivaly

V Berlíne nájdete bohatú kultúrnu a zábavnú scénu, ktorá ponúka mnoho kultúrnych podujatí. Medzi tie najznámejšie patria festivaly, na ktoré sa prídu každoročne zabaviť tisícky turistov.

Berlinale - Berlínsky filmový festival

Medzi svetovo najslávnejšie filmové festivaly patrí aj Berlínsky filmový festival - Berlinale, ktorý je hneď po filmovom festivale v Cannes druhý najväčší.

Počas festivalu, ktorý trvá 14 dní, sa v rôznych programových cykloch predstaví viac ako 400 filmov z celého sveta. Z týchto sa vyberie 20 najlepších, ktoré potom súťažia o hlavné ceny, ktoré sú StriebornýZlatý medveď.

Najvyšším ocenením je Zlatý medveď. Táto cena sa udeľuje filmom už od začiatku samotného festivalu v roku 1951. Neskôr vznikla cena Strieborný medveď, ktorá bola najskôr venovaná najlepšej réžii, mužskému a ženskému výkonu a krátkemu filmu. Neskôr sa táto kategória rozšírila aj o Veľkú cenu poroty, ktorá je odovzdávaná za najlepšiu hudbu a scenár.

Carnival of Cultures

V Berlíne sa nachádza veľmi veľa národnostíkultúr. Každý rok sa počas mája koná karneval, na ktorom môže človek predstaviť kultúru svojej rodnej krajiny pomocou tanca, hudby, masiek a to priamo v uliciach mesta. Na tento festival cestujú ľudia z celého sveta. Uvidíte tu viac ako 5000 účinkujúcich z viac ako 70 krajín.

Festival of Lights

Festival of Lights je festival svetiel, počas ktorého bolo nasvietených viac ako 50 najvýznamnejších pamiatok v meste. Tento festival sprevádza aj iný bohatý program, ktorý súvisí so svetlami, napríklad obrovský svetelný ohňostroj.