Hrad Agios Nikolaos

Viete, odkiaľ sú na Santorini najkrajšie západy slnka? Vydajte sa k stredovekému byzantskému hradu v malebnej dedinke Oia. Magická atmosféra a dychberúce výhľady do nekonečných diaľok si vás určite získajú. 

Hrad Agios Nikolaos (Hrad sv. Mikuláša) pochádza z 15. storočia, kedy ostrov Santorini musel neustále čeliť pirátskym nájazdom. Hrad sa stal domov byzantskej šľachty a súčasťou boli i domy pre aristokraciu. Opevnenie sa postupne rozširovalo až k dedinke Ammoudi. Ničivé zemetrasenie v roku 1956 však zničilo veľkú časť opevnenia, ktoré sa zrútilo dom mora. Zachovala sa iba strážna veža hradu, ktorá sa nazýva Goulas.

Ruiny byzantského hradu sa stali najobľúbenejším miestom pre pozorovanie západov slnka na ostrove. Zároveň je odtiaľto krásny výhľad na kalderu, sopečné ostrovy a nekonečné Egejské more. Magické západy slnka v malebnom prostredí lákajú turistov a toto miesto sa tak stalo jednou z najnavštevovanejších atrakcií na ostrove. Teplé slnečné lúča zaplavujúce zrúcaninu hradu sa postupne strácajú v mori za sprievodu dokonalej farebnej hry svetla. Ľudia sediaci v tesnej blízkosti v tichosti pozorujú spolu s vami toto nevšedné divadlo. Ak si chcete vychutnať hrad v pokoji, vyberte sa sem počas dňa, kedy je tu menej návštevníkov.