Maják Akrotiri

Na juhu ostrova Santorini, v dedinke Akrotiri, sa nachádza historický maják, ktorý bol od dávnych čias romantickým miestom pre pozorovanie západov slnka. Maják Akrotiri patrí medzi najstaršie majáky v Grécku.

Maják Akrotiri má svoje jedinečné čaro. Osamotená stavba, ktorá stojí ako tichý strážnik na okraji vysokého útesu priamo nad morom. Toto miesto je obzvlášť nádherné večer, kedy maják zaplavia lúče zapadajúceho slnka. Vtedy sa tu zbiehajú turisti z celého ostrova, aby si vychutnali túto idylickú atmosféru.

Podľa historických záznamov bol maják postavený v roku 1892 renomovanou francúzskou obchodnou spoločnosťou. Oblasť v okolí majáka je plná pozostatkov z minojského obdobia a vedci predpokladajú, že toto miesto malo v časoch egejskej civilizácie veľký význam. V roku 1945 maják prešiel rekonštrukciou pod dohľadom gréckeho námorníctva. Až do roku 1988 bol poháňaný benzínovým motorom, neskôr bol plne zautomatizovaný.

Maják je nápadný svojou vežou v tvare štvorca, ktorá sa týči do výšky až 10 metrov. Interiér je síce pre verejnosť uzavretý, môžete sa však kochať jeho krásou zvonku. V okolí sa nachádzajú taverny, kde si môžete vychutnať špeciality z morských plodov a iné dobroty.