Doprava

V Bangkoku sú spôsoby dopravy naozaj rôznorodé. Na presun medzi pamiatkami si môžete vybrať z rôznych typov dopravy od adrenalínových tuk-tukov až po skytrain-nadzemný vlak.

Mototaxi

Tento druh dopravy je výhodný pokiaľ jazdíte sám. Mototaxi je rýchlejší ako taxi, pretože dokáže šikovne prejsť aj cez dopravnú zápchu.

Taxi

V Bangkoku stretnete taxi na každom kroku. Je to veľmi obľúbený spôsob dopravy. V porovnaní so Slovenskom sú taxíky v Bangkoku pomerne lacné, avšak dajte si pozor na to, aby vodič hneď po nasadnutí zapol taxameter. Ak tak nespraví ani po vašom napomenutí, snažte sa čo najrýchlejšie vystúpiť. Takýto taxikári vás budú chcieť obrať o peniaze a za jazdu zaplatíte omnoho viac ako by ste mali.

Tuk-tuk

Tuk-tuk je typickým dopravným prostriedkom v Bangkoku. Je však drahší ako taxi, ale tento spôsob dopravy musíte minimálne raz vyskúšať. Táto jazda je veľkým adrenalínovým zážitkom, pretože vodiči často nerešpektujú dopravné predpisy. Ceny sa však zjednávajú, takže vždy si ju dohodnite dopredu, aby vás zbytočne neobrali o peniaze.

Autobus

Sieť autobusov na prvý pohľad vyzerá veľmi neprehľadne a chaoticky. Všetky informácie sú väčšinou v Thajčine a jednotlivé linky sú označené iba číslom. V Bangkoku sa nachádzajú dva druhy autobusov. Červené alebo zelenomodré autobusy sú neklimatizované, lacné a preplnené. Práve tam si dávajte najväčší pozor na svoje cennosti, pretože tieto autobusy sú rajom pre vreckárov.

Okrem týchto autobusov jazdí po meste ešte A/C bus. Tieto sú čisté, klimatizované a iba o niečo drahšie.

Metro

Najrýchlejší spôsob dopravy v Bangkoku je metro. Jeho cena závisí od počtu staníc a pohybuje sa v rozmedzí 15-40 THB.

Skytrain

Skytrain je vlak, ktorý jazdí na platformách nad ulicou. Je pomerne obľúbený, čistý a rýchly. Avšak dnes má len 2 linky, to znamená, že všade sa ním nedostanete. Cena za skytrain sa pohybuje v rozmedzí 10-40 THB.

Doprava po príchode na letisko

Letisko v Bangkoku sa nachádza asi 30 km východne od mesta. Je to jedno z najrušnejších letísk v Ázii. Ponúkame vám niekoľko rád, ako sa dostať z letiska do centra mesta.

Pokiaľ sa potrebujete prepraviť medzi jednotlivými terminálmi, letisko ponúka shuttle bus, ktorý vás prepraví na príslušný terminál zdarma.

Jednou z možností prepravy do centra je nadzemná dráha, City line. Z letiska vyráža v pravidelných 15 minútových intervaloch, cesta trvá 30 minút a za jazdu zaplatíte v automate od 15 – 45 THB.

Ďalšou možnosťou prepravy je Express link, ktorý vás dostane do Bangkoku len za 15 minút, ale za túto cestu zaplatíte približne 150 THB.

Pokiaľ sa chcete dostať do oblasti Khao San Road, najlepším dopravným prostriedkom pre vás bude Airport Expres Bus. nastúpiť môžete na prvom poschodí pri východe číslo 8. Tento autobus premáva od 5:00 do 23:00 a cesta vás bude stáť približne 150 THB.

Pokiaľ budete letieť vnútroštátnym letom, priletíte na letisko Don Muang, ktoré sa nachádza severne od centra Bangkoku. Na prepravu do centra mesta môžete využiť letiskový autobus, ktorý je v prevádzke medzi 05:00 – 01:00 a stojí cca 100 THB.

Oproti letiska sa nachádza aj vlaková zastávka, z ktorej sa môžete dostať na stanicu Hualamphong station alebo v opačnom smere do Ayutthaye.