Pantheon

V srdci moderného Ríma narazíte na jeden z významných pamätníkov minulosti. Pantheon bol pôvodne pohanský chrám zasvätený bohom. Postavený bol takmer pred 2000 rokmi.

Pantheon nechal v rokoch 118 – 125 n.l. postaviť cisár Hadrián. Má jedinečné proporcie, čo dokonalo predstavuje príklad klasickej architektonickej harmónie. Stavba je rovnako vysoká ako široká a jeho kruhová budova v sebe ukrýva rôzne tvary a formy. Vyvrcholením je masívna kupola, ktorá má priemer 43 metrov a stala sa prototypom pre všetky podobné stavby na svete.

Budova sa začala stavať na mieste staršej stavby ako astronomický nástroj. V dávnych dobách antiky bol pripisovaný veľký význam dvom rovnodennostiam, keď je noc taká dlhá ako deň a aj letný a zimný slnovrat. Tieto údaje boli dôležité pre kontrolu presnosti kalendára. Každoročne behom slnovratu slnečné lúče prenikali cez otvor v kupole, ktorého priemer je 9 metrov, priamo na podlahu pred hlavným vchodom.

Pantheon možno dnes považovať za najzachovalejšiu antickú pamiatku na území Ríma. Vo veľkej časti vďaka tomu, že bol od roku 608 používaný ako kresťanský kostol. Dodnes a pýši krásnym interiérom. Jeho jaskynná centrálna časť alebo "cella" je rozdelená do troch častí. Najnižšia časť má šesť výklenkov, v ktorých zvyčajne stáli sochy bohov. Medzi nimi je osem svätýň, po ktorých stranách sú mramorové stĺpy.

pantheon