Megalitické chrámy na Malte

To, čo vystihuje Maltu najlepšie, sú jej megalitické pamiatky svetového významu. Na ostrove, ktorý je vzdialený iba 17 km od Sicílie sa nachádza až 17 tajomných megalitických chrámov, ktoré vznikli 5000 až 2500 rokov pre Kristom.

Tieto stavby sú opradené rúškom tajomstva, dodnes nie je jasné, aká civilizácia ich postavila. Vysoké skalné oblúky, okrúhle svätyne, podzemné priestory tzv. hypogeum a sošky žien známe ako neolitické Venuše. Prehistorické chrámy sú najstaršie voľne stojace stavby na svete a sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Sú staršie ako Stonehenge v Anglicku, dokonca staršie ako egyptské pyramídy. Chrámy boli po stáročia ukryté pod nánosmi hliny a znovuobjavené v 19. storočí.

Ggantija Temples

Tento najstarší chrámový komplex sa nachádza na ostrove Gozo a tvoria ho dva chrámy. Archeológovia nedokážu presne určiť, kedy boli postavené. S doterajších výskumov je však jasné, že staršia časť chrámu stála už okolo roku 3600 pred n. l.. Podľa legendy tento chrám postavila obryňa Sunsuna za jednu noc počas kojenia svojho potomka. Ďalšia z teórií sa prikláňa k názoru, chrámy postavili miestni farmári, ktorí uctievali bohyňu matku, ktorú dodnes nazývajú Tučná žena. Sošky kyprých ženských tvarov sa našli v celom Stredomorí. Malťania radi zdôrazňujú, že Ggantija Temples sú takmer o tisíc rokov staršie ako pyramídy v Egypte, a teda najstaršia zachovaná nadzemná stavba na svete. Stavbu tvoria chodby a svätyne, v ktorých sa nachádzajú oltáre.

Ggantija Tepmles boli objavené v roku 1827 a približne okolo roku 1914 sa svet dozvedel aj o chrámoch Hagar Qim pri Qrendi, Tarxien v Paole a hypogeum Hal Saflieni tiež v Paole. Neolitický chrámový komplex Tarxien predstavuje vrchol stavebnej architektúry na ostrove. Nachádzajú sa tu zachované ornamenty a reliéfy na kameňoch, špirály a vyobrazenia rôznych zvieracích motívov. Bolo tu objavené tiež torzo impozantnej sochy, pravdepodobne najväčšej Venuše. Magna Mater, ako sa socha nazýva, bola vysoká pravdepodobne až 3 metre, zachovali sa však z nej iba nohy. Torzo kolosálnej sochy, ako aj ostatné nálezy sú vystavené v Národnom múzeu vo Vallette.

Hypogeum Hal Saflieni

Tak ako tarxienské chrámy, aj Hypogeum Hal Saflieni sa nachádza na území Paoly. Je to majestátny podzemný chrám vytesaný v kameni. Narozdiel od ostatných chrámov na Malte, hypogeum je ukryté v podzemí. Objavil ho Sir Zammit v rokoch 1905 až 1911. Tvorí ho podzemný systém asi dvadsať na seba nadväzujúcich jaskýň, ktoré sa nachádzajú na troch podlažiach. Pri objavení sa podarilo identifikovať svätyne, obetné jamy a pohrebné sály a tiež odhaliť viac ako 7000 ľudských pozostatkov.

Na zozname svetového dedičstva UNESCO sú okrem Hypogeum Hal Saflieni zapísané aj chrámy Hagar Qim, Mnajdra, Tarxien, Skorba a Ta’Hagrat.

Ggantija Temples