Grécky parlament

Parlament sa nachádza v centre mesta v nádhernom paláci. Presne v severnom rohu Kráľovských záhrad, na križovatke dvoch veľmi známych ulíc - Leoforos Vasilissis Sofias a Leoforos Vasilissis Amalias. Hneď oproti parlamentu sa nachádza veľmi známe námestie Syntagma.

Grécko má v súčasnosti jednokomorový parlament s 300 poslancami volenými na štyri roky. Zaujímavé je, že tomu tak nebolo vždy. V rokoch 1844 – 1863 a 1927-1935 fungoval aj senát. Čo je tiež dôležité, je pozícia hovorcu parlamentu, ktorý nie je zvolený na určité obdobie. Zvyčajne sa jedná o váženého politika, pre ktorého je tento post veľká pocta.

Súčasný grécky parlament funguje od roku 1843 od tzv. 3. revolúcie. V tej dobe bola dokončená súčasná budova starého paláca. Túto budovu navrhol architekt Friedrich von Gärtner v neoklasicistickom štýle. Budova mala pôvodne slúžiť pre Gréckych monarchov a nie zástupcov ľudí. Kráľovské rodiny tu však bývali spoločne s parlamentom až do roku 1924, kedy bola monarchia definitívne zrušená.

Budova bola veľmi zdĺhavo rekonštruovaná, pretože v roku 1909 podľahla veľkému požiaru. Po tom slúžila na rôzne účely a parlament sa do nej vrátil až v roku 1935.

Grécky parlament má žltú fasádu s bielymi prvkami z mramoru. Vo vnútri je doplnený zlatom a maľbami. Na prízemí sa nachádza hlavná zasadacia sála. Pred parlamentom môžete obdivovať prepracované striedanie stráží pred hrobom neznámeho vojaka, ktorý zodpovedne strážia.