Historické stavby

Neďaleko hradu na námestí nájdete mnoho historických stavieb, výnimočných svojou architektúrou. Mnoho z týchto budov je zaradených do historickej míle mesta. Je to kultúrno-historická prehliadka mesta, ktorá otvára najdôležitejšie historické pamiatky mesta.

Pilatushaus

Pilatushaus (alebo dom zaveseného muža) je jedným z mála pozostalých neskorogotických mestských domov v Norimbergu. Je to jedna z najvýznamnejších pamiatok mesta Norimberg a je zastávkou historickej míle Norimberg. Nachádza sa v meste Sebalder Altstadt, neďaleko norimberského hradu na Tiergärtnertorplatz vedľa Tiergärtnertor.

Nassauer Haus

Nassauer Haus alebo Schlüsselfeldersche Stiftungshaus v Norimbergu je stredoveká obytná veža z červeného pieskovca. Pôvodne postavený v románskom štýle, po niektorých rekonštrukciách je dom ešte vybavený prvkami gotického štýlu. Je to posledná prežívajúca obytná veža alebo "veža pohlavia" v Norimbergu.

Mauthalle

Mauthalle je stredoveká, imperiálna mestská budova v Norimbergu. Bola dostavaná v roku 1502. Meria 84 metrov, najskôr slúžila ako sklad soli, neskôr colnica pre výber mýta a obchodný dom. Je to jedna z najvýznamnejších pamiatok starého mesta v Norimbergu a je tiež zastávkou na historickej míle Norimbergu.

Schürstabhaus

Schürstabhaus je mesťanský dom v gotickom štýle. Pochádza z 13. storočia a dostal názov po bohatej patricistickej rodine. Je to jedna z najvýznamnejších pamiatok starého mesta v Norimbergu a je zastávkou na historickej míle Norimbergu.

Zeughaus

Zeughaus, teda zbrojnica je budova, v ktorej sa nachádzali zbrane, vojenské predmety. V 16. storočí bola dostavaná do dnešnej podoby a dnes sa v nej nachádza policajná stanica.

Fembohaus

Stadtmuseum Fembohaus je mestské múzeum histórie mesta Norimberg. Živo vykresľuje 950 rokov histórie mesta. Múzeum patrí do siete múzeí mesta Norimberg.

Rathaus

Norimberská radnica sa nachádza v starom meste Norimberg. Je to jedna z atrakcií a na historickej míli Norimbergu. Impozantná renesančná budova architekta Jakuba Wolffa mladšieho (1571-1620) bola počas druhej svetovej vojny vážne poškodená a v 50. rokoch minulého storočia bola do veľkej miery prestavaná.