Archeologické múzeum ostrova Délos

Ostrov Délos, ležiaci v blízkosti Mykonosu je významným archeologickým náleziskom. Múzeum, ktoré sa tu nachádza, vzniklo pred viac ako sto rokmi a ukrýva vzácne artefakty a skutočné skvosty.

Múzeum bolo založené v roku 1904 a jeho výstavba sa uskutočnila pod záštitou Aténskej archeologickej spoločnosti. Historické artefakty sú vystavené v deviatich izbách. V šiestich, tzv. exkluzívnych miestnostiach, sú vystavené vzácne historické sochy objavené v archeologickom nálezisku na ostrove Délos.

Ďalšie dve miestnosti ukrývajú fascinujúce zbierky keramiky siahajúce až do praveku. Posledná miestnosť je určená pre umelecké predmety na každodenné používanie. Ohromujúca je najmä plaketa zo slonovinovej kosti, ktorá pochádza z roku 1400 - 1200 pred n.l.. Tabuľa vyobrazuje mykénskeho vojaka s obranným štítom a kópiou, ktorá je vyrobená zo zubov diviaka.

Táto vzácna plaketa bola objavená pod troskami v časti Artemision spolu s ďalším artefaktmi zo zlata, slonoviny a bronzu. Ďalšou pozoruhodnou vzácnosťou v múzeu je korzo sochy Apolona, ktorá pochádza zo 6. storočia. Mramorová socha Boreas zase umelecky vyobrazuje neslávny únos vtedajšej aténskej princeznej. Je to jeden z najlepších exemplárov pôvodného umenia.

Nápadné sú sochy Dioscoridesa a Kleopatry, ktorí žili na ostrove Délos. Ďalším významným dielom je socha Apolóna, mytologického boha, ktorý kráča po zväzku galských štítov. Vzácna je i bronzová maska Dionýza, ktorý má na sebe korunu a veniec z brečtanu. Táto nevyčísliteľná bronzová maska bola objavená na trhu Competaliasts a predpokladá sa, že pochádza z 2. storočia pred n.l..