Čo ochutnať v Porte

Portugalci sú skutočnými labužníkmi a sú na to právom hrdí. V Portugalsku a teda i v Porte si prídu na svoje všetci milovníci dobrého jedla a toto mesto si zamilujete po všetkých stránkach. Ako sa hovorí, láska prechádza cez žalúdok a v Portugalsku to platí dvojnásobne.

Porto je mesto plné chutí a jeho základ tvoria najmä čerstvé surovinytradičné recepty. Portugalsko je pretkané olivovými hájmi a niet sa čomu čudovať, že práve na olivy narazíte vo väčšine jedál. Chutia naozaj božsky. Ak by ste si mali z množstva jedál vybrať iba jedno, ktoré je najviac typické pre Porto, tak by to bola Francesinha (franseziňa). Sendvič plnený rôznymi druhmi mäsa, šunkou, klobáskou linguica zaliaty roztopeným syrom s rajčinami. Určite narazíte na viaceré verzie, pretože omáčka je tajomstvom šéfkuchára a každý si stráži svoj recept. Je to riadna kalorická bomba, ale tú chuť určite oceníte.

Vďaka zemepisnej polohe Portugalska tu prevažuje najmä morská kuchyňa. Ďalším z tradičných jedál je Bacalhau (morská treska), ktorá sa pripravuje na niekoľko spôsobov.

Ďalším vynikajúcim jedlom je kukuričný chlieb Broa alebo zemiakovo kapustová polievka Caldo verde.

Káva je základ

Portugalci sú milovníci kávy a v Porte narazíte na kaviareň doslova na každom kroku. Kaviarne sú vyšperkované do najmenších detailov, sú útulné a je radosť si v nich posedieť. A čo portugalská káva? Niektorí o nej hovoria, že im príliš nechutila, ale je naozaj dobrá a chutí vynikajúco, horká, bez akýchkoľvek podtónov.

No a k dobrej káve sa hodí lahodný dezert. Typickým koláčikom je pastel de nata, košíček z lístkového cesta s vanilkovou plnkou.

Neodmysliteľnou súčasťou Porta je vynikajúce portské víno, ktoré si však zaslúži samostatnú kapitolu. Viac sa o ňom dočítate tu.