Anjelský hrad

Anjelský hrad je neprehliadnuteľná stavba Ríma. Táto kruhovitá stavba stojí na pravom brehu rieky Tiber a postavili ju rokoch 135 – 139. Zaslúžil sa o to rímsky cisár Hadrián, ktorý hrad postavil ako rodinné mauzóleum.

Kruhový hrad má štvorcovú základňu, ktorá je 89 metrov dlhá a 15 metrov vysoká. Jej súčasťou je Aureliánska stena, ktorá bola postavená až o 100 rokov neskôr ako samotný hrad. Súčasťou hradu sú štyri veže, ktoré boli pomenované po sv. Matúšovi, Jánovi, Markovi a Lukášovi.

Okrem toho , že hrad fungoval ako Hadriánovo mauzóleum, mal aj iné využitie. Dlhú dobu slúžil ako pápežská pevnosť, ktorú s Vatikánom, konkrétne s Bazilikou sv. Petra, prepojoval tunel v hradbách. Táto 800 metrov dlhá úniková cesta bola postavená v roku 1277 špeciálne pre pápeža a viedla po vrchole dlhej steny. V súčasnosti je jej časť prístupná verejnosti. Neskôr pevnosť slúžila ako mučiareň pre odporcov režimu.

Legenda vraví, že názov Anjelský dostal potom, čo v roku 590 zmizol mor a pápežovi sa na vrcholku hradu zjavil archanjel Michael. Nad hlavou mával plamenným mečom, čo znamenalo, že choroba z mesta zmizla a sú v bezpečí. Spomienkou na toto zjavenie je bronzová socha archanjela Michaela, ktorá dominuje vrcholu hradu.

Dnes v hrade sídli múzeum, ktoré návštevníkom priblíži históriu nie len hradu, ale aj celého Ríma. Návštevníci budú pri vstupe určite prekvapení bohatou interiérovou výzdobou. Jeho steny a stĺpy sú bohato ozdobené freskami, všade sa nachádzajú vzácne obrazy a nájdete tu aj jednu z najkrajších kúpeľní v histórii.

anjelský hrad rím