Orientálne chute Jordánska

Jordánska kuchyňa je pre milovníkov dobrého jedla zaujímavá a prináša množstvo nevšedných zážitkov. Ammán, hlavné mesto Jordánska, je skutočnou mekkou gastronómie Blízkeho východu. Poďte s nami ochutnať miestne špeciality.

Ammán je mesto, v ktorom sa striedali snáď všetky národy a to sa odrazilo aj v tunajšej gastronómii. Do jordánskej kuchyne sa tak postupne dostali sýrske, palestínske, libanonské a egyptské chute. A výsledok naozaj stojí za to.

Je známe, že v arabskej kuchyni je zakázané bravčové mäso, takže jedlá sú väčšinou z jahňacieho, hovädzieho a kuracieho mäsa, pripravené na rôzny spôsoby a nechýba zelenina, veľa zeleniny. Celkový chuťový efekt dotvárajú pospájané ingrediencie, pasty a korenia.

Tradičné jedlo beduínskych Jordáncov je mansaf. Je to ochutená ryža s kúskami jahňacieho mäsa, pripraveného v jogurte. Nakoniec sa ešte ozdobí píniovými orieškami a mandľami. Jordánska rodina väčšinou jedlo servíruje na veľkom podnose, z ktorého si všetci nakladajú na tanier a často sa podáva na zemi.

Ďalšie zaujímavé jedlo je maqloubeh. Je to opäť ryža s kúskami jahňacieho alebo kuracieho mäsa. Rozdiel oproti mansafu je v tom, že súčasťou jedla grilovaná zelenina a podáva sa s jogurtom ochuteným korením.

Arabi síce milujú mäso, ale prídu si tu na svoje aj vegetariáni. V jordánskej kuchyni narazíte na tzv. mezze, kde si môžete dopriať aj zeleninu a strukoviny. Mezze sú malé tanieriky s rôznymi druhmi predjedla, ktoré sa zvyknú podávať aj ako hlavné jedlo. Najčastejšie tu narazíte na pastu z cíceru (hummus) alebo ful medammes, čiže varené zemiaky s cesnakom. Súčasťou mezze bývajú aj olivy, baklažán alebo šalát tabouleh pripravený z petržlenu, rajčín a bulguru. Vyskúšajte tiež falafel, smažené cícerové guľky, ktorý bude jedným z najlepších, aký ste kedy jedli.

A po výdatnom obede je na rade dezert. Jordánci sladké milujú a keď hovoríme sladké, myslíme tým ozaj sladké. Do dezertov sa zvyknú pridávať rôzne sladké sirupy, med a ovocie. Výbornou pochúťkou je baklava alebo kanafah (sladká pochúťka s prírodným syrom jabne).

Aby sme mali jordánsku kuchyňu kompletnú, musíme ešte spomenúť nápoje. Najviac sa pije čaj, ktorý je veľmi sladký. V zime zahreje, v lete osvieži. V Jordánsku je pitie čaju hotový rituál, ktorý sa dodržuje a servíruje sa na stôl i pri návšteve.

Tradičný beduínsky čaj sa pripravuje z lístkov kríkov rastúcich v púšti a popíja sa celoročne. Obľúbená nielen v Jordánsku, ale aj vo svete, je arabská káva. Je silná, aromatická, posypaná škoricou.