Versailles

Medzi obdivuhodné miesta v Paríži patria aj Versaillské záhrady, ktorých rozloha je neuveriteľných 100 ha.

Versaillské záhrady sú francúzske záhrady, ktoré navrhol architekt Le Nôtre. Esteticky záhrady členia mnohé terasy a fontány, zdobené sú krásnymi sochamisúsošiami.

Vždy cez víkend o 11:00 tu môžete vidieť tzv. Vodné hry. Toto predstavenie si najlepšie užijete pri prechádzke od prvých až po posledné fontány. Vtedy získate ucelenú predstavu o tomto nádhernom predstavení.

Najkrajší pohľad na záhrady vám ponúka terasa, ktorá sa nachádza v priečelí zámku. Terasu zdobia dve monumentálne vázy - VojnaMier.

Pokiaľ sa prejdete smerom od fontány Latone k fontáne Apollonovej, uvidíte krásny tzv. Zelený koberec, ktorý je vyzdobený vzácnymi sochami a vázami. Celé priestranstvo sa nazýva Slnečná osa.

Za Apollonovou fontánou pokračuje Veľký kanál, na ktorom sa môžete plaviť aj na loďke. Veľký a Malý kanál dokopy vytvárajú vodnú plochu, ktorá má tvar kríža.

Predstavenie Vodnej hry končí pri najväčšej fontáne. Ide o Neptúnovu fontánu, ktorá bola dokončená v roku 1740. Pri južnom krídle nájdete Oranžériu, ktorá je dielom Hardouin-Mansarta. Počas vlády Ľudovíta XIV. na tomto mieste rástlo 3000 stromov, z ktorých až 2000 bolo pomarančovníkov. Dnes tu uvidíte 1200 stromov, medzi ktorými sa nachádzajú aj stromy, ktoré pochádzajú z minulého storočia.

Versailles - história

Zámok Versailles sa nachádza v meste Versailles a bol vybudovaný v dobe, keď bola kráľovská moc vo Francúzsku na vrchole.

História Versailles siaha do 17. storočia, kedy na tomto mieste stál malý zámok a pod ním sa rozprestierala dedinka. Kráľ Ľudovít XIII. sem často chodieval a po čase sa rozhodol, že tento pozemok kúpi a vybuduje na ňom kráľovské sídlo.

Do výstavby sa pustil jeho syn Ľudovít XIV., ktorý na tomto mieste vybudoval jeden z najkrajších barokových pamiatok zo 17. storočia. Za výstavbou stojí architekt Le Vau a tamojšie záhrady navrhol Le Nôtre.

Výstavba bola náročná a práce trvali cez 50 rokov. Väčšinu času na výstavbu dozeral sám Ľudovít XIV. Na stavbe pracovalo 36 000 robotníkov a až 6000 koní. Počas stavby sa stávalo veľké množstvo úrazov, a tak tam vytvorili nemocnicu.

V dobe, keď vo Versailles bývala Madame de Maintenon, boli hostinyslávnosti na dennom poriadku. Na kráľovský dvor chodievali šľachtici preto, aby sa ukázali pred kráľom, ale aj preto, aby sa mohli zadarmo zabávať. Cez deň sa tu pohybovalo až 20 000 ľudí. Z toho bolo 9000 vojakov a 5000 služobníkov.

Sláva Versailles začala upadať po smrti Ľudovíta XIV. v roku 1715, pretože sa na trón dostalo ešte dieťa. Po určitom čase sa Versailles znova začalo dostávať do starých koľají, došlo k významným stavebným rekonštrukciám, z ktorých najvýznamnejšia bola výstavba Malého Trianonu. V tomto čase bolo Versailles hlavným mestom kráľovstva a administratívnym centrom. V tom čase tam žilo až 50 tisíc obyvateľov.