Prírodný park na Ibize

Oficiálny názov parku je El Parque natural de Ses Salines d’Eivissa i Formentera a od roku 1999 je zapísaný na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V tomto prírodnom parku nájdete bohatú faunu, flóru a výborný ekosystém.

Prírodný park sa rozprestiera na juhu Ibizy, severe Formentera a aj na malých ostrovčekoch, medzi ktorými je morské dno. To tvorí vzácna morská tráva Posidonia oceanica, ktorá na dne mora vytvára "podmorské lúky". Vďaka nim je voda viac okysličená, čistá a táto tráva ochraňuje pláže pred eróziou.

V tejto oblasti sa nachádzajú saliny, kde sa už od dávnych časov ťaží soľ. Saliny tu boli založené už v 5. storočí pred našim letopočtom. Neskôr sa stali dôležitým priemyselným odvetvím na ostrove. Ťažba soli na ostrove pokračuj aj dnes a každý rok sa z ostrova vyvezie cca 70 000 ton soli.

Okolie salín je ideálne pre vtákov. Nájdete tu až 210 rôznych druhov vtákov, z ktorých niektorí sú veľmi vzácni a chránení. Ak prídete do parku skoro ráno, môžete pozorovať život volaviek a krásnych plameniakov.

Súčasťou prírodného parku sú aj nádherné pláže, ako napríklad Platja de Ses Salines, Es Cavallet a Es Codolar. Nachádza sa tu aj fenická osada, obranné veže a kostoly.