Severný Cyprus

Cyprus patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie s modernými hotelmi a kvalitnými službami. Toto platí najmä pre južnú - grécku časť ostrova, tzv. Cyperskú republiku. O jeho severnej časti, ktorú tvorí Severocyperská turecká republika, sa toho vie už menej. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme bližšie práve na Severný Cyprus.

Rozdelenie Cypru na Severný a Južný je dôsledkom štátneho prevratu v roku 1974. Turecké obyvateľstvo na tretine ostrova vyhlásilo samostatnú Severocyperskú republiku, ktorú uznáva iba Turecko, zvyšok sveta sa tvári, akoby ani neexistovala. Ostrov delí tzv. zelená čiara, ktorá prechádza cez hlavné mesto Nikóziu a predstavuje neutrálne územie medzi tureckou a gréckou časťou.

Nech už sú politické vzťahy akékoľvek, faktom je, že Severocyperská republika je krásna krajina, v ktorej stretnete veľmi priateľských obyvateľov. Turistický ruch sa tu ešte len začína rozvíjať, vďaka čomu si môžete vychutnať nádherné pláže bez hotelov a bez davov turistov, čo sa už nedá povedať o ostatných destináciách v Stredomorí. Hotelové rezorty však začínajú vyrastať ako huby po daždi, je tak veľmi pravdepodobné, že za krátku dobu aj tento na pohľad pokojný raj pohltí turizmus.

Očarujúci Karpas

Polostrov Karpas je obľúbenou destináciou, kde sa nachádza rezort Bafra, známy tiež ako Golden Beach. Táto oblasť však vôbec nie je turistická a väčšinou tu narazíte na miestnych obyvateľov, ktorí žijú tradičným spôsobom života a ešte pár oviec a somárov. Má to svoje výhody - málokde na svete nájdete ešte pláže, ktoré sú zaradené vo svetových rebríčkoch ako najkrajšie na svete, bez hotelov a ľudí. A práve na polostrove Karpas sa ich nachádza až 46, ktoré sú opustené. Polostrov lemujú prekrásne pláže so zlatistým pieskom, ďalej od pobrežia začína hornatý terén. Sú tu vynikajúce podmienky na kúpanie v mori, ideálne pre rodiny s deťmi.

KarpasKarpas

Famagusta

Veľmi navštevované je druhé najväčšie mesto Famagusta. Obklopujú ho hradby a ponúka bohatú históriu a množstvo pamiatok. Za návštevu stojí Othellova veža, mešita Mustafa Pasha alebo katedrála svätého Mikuláša. Neďaleko sa nachádzajú i pozostatky antického mesta Salamis, ktoré bolo dejiskom slávnej bitky medzi Aténčanmi a Peržanmi.

FamagustaFamagusta

Prístav Kyrenia

Prístav v tvare podkovy je mestom plným krás a kultúrnych pamiatok. Najvýznamnejšie z nich sú pevnosť s múzeom, križiacky hrad sv. Hilariona a hrad Kantara. Pobrežie lemujú krásne piesčité pláže a narazíte tu už na mnoho vybudovaných hotelov a to i päťhviezdičkových. Kyrenia leží iba 40 kilometrov od letiska v meste Ercan a je vstupným bodom do pohoria s rovnakým názvom, ktorého najvyšším bodom Selvili tepe. Pohorie je ideálne na turistiku a výlety.