Parník Great Britain

Práve v Bristole bola postavená prvá osobná oceľová loď na svete. Navrhol ju Isambard Kingdom Brunel a na prvú plavbu sa dostala v roku 1843. V dobe jej vzniku držal parník hneď niekoľko prvenstiev. V tej dobe bol označený za najväčšie plavidlo, bolo to prvé námorné plavidlo postavené zo železa a taktiež prvou zaoceánskou loďou, ktorá bola poháňaná vrtuľou.

Stavba parníka trvala šesť rokov a pri prvom spúšťaní na vodu sa zistilo, že bristolský plavebný kanál je úzky, a tak sa prvá plavba až o rok odložila. Jej prvá plavba smerovala do New Yorku. Pri druhej plavbe došlo k poškodeniu vrtule, a tak dostala novú, ktorá lepšie využívala výkon pohonnej jednotky.

Pri piatej plavbe parník uviazol v zátoke Dundrum v Írsku. Loď sa podarilo po pár mesiacoch vyslobodiť, avšak veľké finančné straty prinútili spoločnosť k predaju. Odkúpila ju spoločnosť Gibbs, Bright & Co, ktorá loď nasadila na trasu do Austrálie. Od tej doby až do roku 1876 zaisťoval spojenie s Austráliou.

Neskôr sa z neho stala nákladná plachetnica, ktorá prevážala uhlie z Walesu do San Francisca. Behom tretej plavby ju zastihlo nepriaznivé počasie. Vtedy sa takmer mesiac pokúšala dostať do Tichého oceánu. Kvôli poškodeniu však musel zostať Falklandských ostrovoch, kde slúžila ako plávajúci sklad.

V roku 1967 výbor na jej záchranu zorganizoval presun lode do Bristolu, kde ju zrekonštruovali a pôvodné kotle a stroje nahradili replikami.

Prístav Bristol