Ammán, mesto siedmich kopcov

Ammán, hlavné mesto Jordánska, je zaujímavé mesto, v ktorom cítiť pravý nádych orientu. Mieša sa tu história s moderným svetom a aj keď patrí medzi mladé mestá Blízkeho východu, rozhodne má čo ponúknuť.

Ammán nemá farebné trhy ako Damašek, nočný život ako Bejrút, ani fascinujúcu históriu starého Jeruzalema. Napriek tomu má toto mesto niečo do seba a je skvelým východzím bodom pre objavovanie Jordánska.

Najväčším lákadlom je Citadela, ktorá sa nachádza na vrchu Jebel al-Yala'a, kde nájdete ruiny z Rímskej a Byzantskej ríše. Charakteristickým znakom Citadely sú dva precízne vytesané stĺpy, ktoré sú spomienkou na časy, kedy na tomto mieste stál Herkulov chrám.

Zážitok ešte viac umocňujú fascinujúce výhľady na panorámu mesta, ktoré sa pod vami rozprestiera. Sú to akoby dva rozdielne svety - dolu šedivý Ammán so svojimi zvukmi a ustavičným trúbením a tu hore božské ticho a kľud.

Umajovský palác

V blízkosti Citadely sa nachádza aj ruina Umajovského paláca. Palác pripomína púštne hrady, ktoré sa nájdete v okolí Ammánu a má neprehliadnuteľnú kopulovitú strechu. Palác je zrekonštruovaný a je to veľmi príťažlivé miesto, ktoré určite stojí za fotku. Vznikol v tzv. zlatom veku Ammánu, okolo roku 720, za vlády Abbásovcov a neskôr Fatimovcov. Nájdete tu už len holé kamnné steny, ktoré sú miestami zdobené kvetmi alebo geometrickými tvarmi. Zaujímavosťou je, že kedysi veľkú časť tohto pahorku pokrývalo byzantské mesto, ktoré podľa niektorých archeológov, mohlo byť dokonca jedným z najstarších miest sveta. O veľkoleposti tohto miesta hovoria už len pozostatky domov, kúpeľov, kostola a kamenné stĺpy.

Rímske divadlo

Vracajúc sa z Citadely smerom do centra mesta sa ocitnete priamo v starodávnom rímskom divadle. Toto miesto je tak výnimočné, že budete mať na malý okamih pocit, akoby ste sa vrátili v čase. Môžete si posedieť na kamenných sedadlách a vychutnať si úžasný výhľad. Celý pahorok Jebel al-Qal a stĺpy Herkulovho chrámu budete mať odtiaľto ako na dlani.

Pred divadlom narazíte na ruiny starovej Philadephie, ako sa kedysi Ammán nazýval. Kamennú cestu lemuje niekoľko ozdobených stĺpov, priľahlé múzeá, čajovne a kaviarne.

So západom slnka začne Ammán ožívať. Uličky mesta a reštaurácie sa postupne zapĺňajú hlúčikmi ľudí, okolím sa nesie vôňa čerstvo pripravených jedál, ktorá sa mieša s vôňou z vodnej fajky. Odrazu zabúdate úplne na všetko a nechávate sa unášať príjemnou atmosférou tohto miesta.