Torre de Belém

Belémska veža je jedným zo symbolov Lisabonu a tiež spomienkou na veľké námorné objavy a časy, keď Portugalsko zažívalo tzv. vek a bolo svetovou námornou veľmocou.

V západnej časti Lisabonu sa nachádza štvrť Belém, ktorá je asi najvýznamnejším miestom Lisabonu. Zavedie vás do dávnych čias, do portugalského zlatého veku, kedy Portugalsko patrilo k najbohatším krajinám sveta. V minulosti sa tu nachádzal prístav, konkrétne pri ústí rieky Tejo, odkiaľ portugalskí moreplavci podnikali svoje objavné plavby do neznámych končín sveta. V roku 1497 z tohto miesta vyrazil na svoju plavbu do Indie Vasco da Gama, čím sa začalo najslávnejšie obdobie krajiny. Vďaka svojej ceste otvoril brány Orientu a vrátil sa s nákladom ako muškátový orech, škorica, čierne korenie, klinčeky, čím položil základy obchodu s korením.

V Lisabone bolo postavených niekoľko dôležitých stavieb, ktoré mali symbolizovať toto najslávnejšie obdobie v dejinách Portugalska. Ide hlavne o úžasný Kláštor svätého Hieronyma a Belémsku vežu (Torre de Belém). Obidve pamiatky sú na zozname svetového dedičstva UNESCO a ide o najstaršie lisabonské stavby, ktoré dokonca prežili ničivé zemetrasenie v roku 1755.

Torre de Belém bola postavená, aby plnila obrannú funkciu a strážila vstup do lisabonského prístavu. Vežu dal postaviť kráľ Ján II. a po jeho smrti ju dokončil kráľ Manuel I. Veža sa začala stavať v roku 1515 a výstavbou bol poverený architekt Francisco de Arruda, ktorý si získal dobré meno stavbami v severnej Afrike. Pre stavbu navrhol maurské a orientálne prvky. Na výzdobe budovy sa podieľal aj Diogo de Boitaca, ktorý sa podpísal i pod neďaleký Kláštor svätého Hieronyma. Stavba veže trvala celých šesť rokov a dokončená bola v roku 1521. Veža pôvodne stála na malom ostrovčeku obklopená riekou Tejo. Po zemetrasení v roku 1755 a následných ničivých vlnách a nánosoch sa spojila s pevninou.

Veža slúžila ako pevnosť do roku 1580 a nasledujúce storočia sa využívala ako väzenie a colnica pre lode. Až v roku 1845 ju nechala kráľovná Mária II. zrekonštruovať na popud spisovateľa Almeida Garretta.

Torre de Belém je postavená v manuelskom štýle, ktorý je charakteristický pre stavby vznikajúce za vlády kráľa Manuela I. Typickými prvkami tohto štýlu je bohaté zdobenie, vežičky, klenby, balkóny, templárske kríže a vyobrazenia zvierat. Nájdete tu v kameňoch vytesané podobizne delfínov, baranov a dokonca i nosorožca, prvé vyobrazenie tohto tvora v Európe. Ide pravdepodobne o nosorožca, ktorý bol ako prvý dovezený z Indie do Európy a kráľ Manuel I. ho v roku 1515 daroval pápežovi Leovi X.

Veža je vysoká 30 metrov a pri stúpaní na jej najvyšší bod sa trochu zapotíte. Bude to však stáť za to. Pred vami sa rozprestrie nádherná panoráma. Torre de Belém určite stojí za videnie i zvnútra. Veža má štyri podlažia a jej súčasťou je kráľovská miestnosť, audienčná miestnosť a kaplnka s rebrovou klenbou. Belémska veža je zasvätená svätému Vincentovi, ktorý je patrónom Lisabonu.